Güneşsiz hayat olmaz. Ancak morötesi (UV) ışın cilde kalıcı hasarlar verebildiğinden güneşin de karanlık bir tarafı vardır. Güneş kremleri veya güneş koruyucuları UV ışınlarının bir kısmına karşı korur ancak kıyafet veya güneş şemsiyesi gibi diğer koruma önlemlerinin yerine geçemez. Bu koruma önlemleri uygun malzemeler ve yapılar kullanıldığından en güçlü güneş kremlerinden (güneş koruyucuları) kat be kat daha yüksek bir UV koruması sunar.

Hohenstein, uygulanan UV koruması için uluslararası test kurumunun kurucu üyelerinden biridir. Hep birlikte, tüketim odaklı konsepti sayesinde tekstiller ile güvenilir bir UV koruması sağlayan ürün etiketi dahil sertifikalandırma olan UV STANDARDI 801’e hayat verildi. Standardın diğer uluslararası normlarla karşılaştırıldığında tekstil giyildiğinde meydana gelen esneme, malzemenin nemi (örn. yüzme veya terlemeden dolayı) ve ayrıca aşınma, hava koşuları ve bakımdan dolayı tekstil ürünlerinin eskimesi gibi unsurları da dikkate alması tüketici için belirleyici bir avantajdır.

UV STANDARDI 801’in özelliği nedir?

Tüketici için güvenilir bir UPF’nin (Ultra Violet Protection Factor) belirlenmesi için bir güneş koruma tekstili kullanırken önemli olan tüm unsurlar dikkate alınmalıdır. Bu nedenle sadece test edilen malın yeni durumunu inceleyen UV koruma etkisinin ölçümleri çok bir şey ifade etmez. UV STANDARDI 801 uyarınca UV koruma faktörü ölçümü gerçeğe mümkün olduğunca yakın koşulların simülasyonuna dayanan sıkı kriterlere göre gerçekleştirilir. Bunların arasında yer alanlar:

  • Worst-Case (en kötü durum) yöntemi (Avustralya/Yeni Zelanda standartlarının ışın dağılımı uyarınca UV ışının en yüksek yoğunluğu, en hassas cilt tipi)
  • Tipik kullanım koşullarının simülasyonu için doğrulanmış ölçme yöntemleri (kıyafette ıslanma, gölgelendirme tekstillerinde hava koşulları, sürtünme ve yıkama miktarı ile eskime süreci, malzemenin esnemesi)

Belirlenen UPF, cildin cilt tipine bağlı kendi koruma süresi için çarpan olarak kullanılır ve tekstil ile cilde hasar almadan etkili bir şekilde ne kadar süre güneş altında durulabildiğini gösterir. UV STANDARDI 801 uyarınca şu UV koruma seviyelerine (UPF) ulaşılabilir ve etiket verilebilir: örn. 10, 15, 20, 30, 40, 60, 80.

İndirmeler