Global
Türkiye
Americas
Bangladesh
India
Việt Nam
Indonesia
پاکستان
中国
close

ZDHC (Zero Discharge of Hazardous Chemicals) nedir?

ZDHC (Tehlikeli Kimyasalların Sıfır Deşarjı), Markalar, Tedarikçiler, Çözüm Sağlayıcılar ve Kimyasal Tedarikçiler de dahil olmak üzere tekstil ve deri sektör genelinde paydaşlı bir kuruluştur.

ZDHC'nin Sıfıra Giden Yol Haritası Programı (Road Map to Zero Programme), işçileri, tüketicileri ve gezegenimizin ekosistemlerini korumak için daha sürdürülebilir üretimin temelini oluşturarak moda endüstrisinin küresel tedarik zincirindeki zararlı kimyasalları ortadan kaldırılmasını hedefler.

Kaynak ve tüm detaylar: www.roadmaptozero.com

ZDHC Ağ Geçidini (Gateway) Tanıyın

Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı endüstrisi için daha güvenli kimyasal ürünlerin seçilmesini sağlamaya adanmış dünyanın en büyük veri tabanıdır.

Daha güvenli kimyasal çözümlerini kaydederek ve arayarak, daha güvenli kimyasal alternatifleri uygulamalarını basitleştirir. Gateway, Kimyasal ve Atık Su Modülleri ile tüm üretim sürecini kapsamaktadır.

ZDHC GATEWAY’İ ZİYARET EDİN

ZDHC ve OEKO-TEX®

İki kuruluş, sektörün çevresel performansını iyileştirmek için sürekli olarak birlikte çalışmaktadır.

ZDHC ve OEKO-TEX®, sürdürülebilir kimyasal yönetimini ve daha temiz kimya ilkelerini geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Amaç, işbirlikçi çabalar yoluyla endüstri yönergelerini ve çözümlerini optimize ederek Tekstil/Giyim ve Deri/Ayakkabı endüstrisini, çevresel etkilerini iyileştirme konusunda güçlendirmektir. Bu ortaklık, Kimyasal Formülatörlerin/Üreticilerin, Tedarikçilerin, Markaların ve Perakendecilerin ihtiyaçlarını karşılarken sürdürülebilirliği artırmayı hedefler. Böylece, küresel değer zincirlerinde sürdürülebilir kimyasal ve ürün yönetimine yönelik tutarlı bir yaklaşım oluşturur. OEKO-TEX®, ZDHC ile altı yılı aşkın bir süredir iş birliği yapmakta ve her iki kuruluşun da markalara ve tedarikçilerine sağladığı faydalar gün geçtikçe artırmaktadır.

ZDHC ve OEKO-TEX®, müşterilerin yararına olacak veri paylaşım süreçlerini oluşturacaktır (örneğin, ECO PASSPORT sürecinde ve ZDHC Gateway’de listeleme). Bu iş birliği, veri kalitesini güçlendirerek performansı ve etki değerlendirmesini giderek daha güvenilir hale getirecek. İlgili kullanıma sunma zaman çizelgesi önümüzdeki aylarda belirlenecek.

Duyuru linki

ZDHC ve OEKO-TEX® İş birliği anlaşması kuruluşlara aşağıdakiler için bir çözüm sağlar:

OEKO-TEX® ECO PASSPORT, güvenli ve sürdürülebilir boyar madde, yardımcı maddeler ve diğer kim­ya­sal­lar için güvenilir üçüncü taraf sertifika.

OEKO-TEX® STeP çevre dostu üretim süreçleri ve sosyal açıdan sorumlu çalışma koşulları için şeffaf üçüncü taraf sertifika sistemidir.

OEKO-TEX® ECO PASSPORT

ECO PASSPORT, ZDHC MRSL V3.1'e uygunluğu belgelemek için onaylanmış yerleşik bir sertifikadır. ECO PASSPORT sertifikası, ZDHC Level 1, Level 2, Level 3 ve formülatörün kendi beyanına tabi olarak Chemical to Zero Progressive Level (CtZ-P) için üçüncü taraf sertifikası olarak onaylanmıştır ve böylece ZDHC uygunluğu için en yüksek gereklilikleri yerine getirmektedir.

Sertifikaları ZDHC Gateway’de görüntülemek için, Kimyasal Formülatör’ün ürünleri ZDHC Gateway’e kaydetmeleri gerekir.

Gateway’de hesap oluşturmak (formülatör)

OEKO-TEX® ECO PASSPORT, ZDHC MRSL uyumluluğunu nasıl karşılıyor?
 

 • ZDHC MRSL uyumluluk Seviye 1:
  ECO PASSPORT’un 3 aşaması; CAS numarası taraması, analitik doğrulama ve öz değerlendirme ile karşılanır. 
 • ZDHC MRSL uyumluluk Seviye 2:
  Seviye 1 ve ECO PASSPORT'un yerinde ziyaret aşamasını tamamlanması ile gerçekleştirilir.
 • ZDHC MRSL uyumluluk Seviye 3:
  Seviye 2’ye ek bir kimyasal risk değerlendirmesi (CHA) gerçekleştirilir.

OEKO-TEX® ECO PASSPORT

ile ZDHC MRSL 3.1 uygunluk ve ChemCheck için

OEKO-TEX® STeP

OEKO-TEX® STeP, ZDHC MRSL uyumluluğunu nasıl karşılıyor?
 

OEKO-TEX® STeP (Sürdürülebilir Tekstil ve Deri Üretimi) çevre dostu üretim süreçleri ve sosyal açıdan sorumlu çalışma koşulları için şeffaf üçüncü taraf sertifika sistemidir.

STeP sahibi tesisler, ZDHC Gateway’e ve ZDHC Tedarikçiden Sıfıra (Supplier to Zero) Programına kolay erişim elde edecek ve bu da onların OEKO-TEX® STeP sertifikasına hazırlık durumlarını artıracak.
OEKO-TEX® STeP için atık su testleri doğrudan ZDHC ClearStream'e dönüşerek müşteri gereksinimlerini basitleştirir.

STeP sahibi tesisler halihazırda OEKO-TEX® x The BHive® ortaklığından faydalanmaktadır. Bu ortaklık sayesinde tesislere kimyasal envanterlerini dijitalleştirmesine olanağı tanınır. BHive® aracılığıyla tesisler, ZDHC MRSL sertifikasına sahip en büyük kimyasal ürün veri tabanı olan ZDHC Gateway'e karşı ZDHC Performans InCheck'i ve uygunluk kontrollerini gerçekleştirebilirler.

2024 yılından itibaren STeP sertifikalı tesislere ZDHC «Supplier to Zero» Programı için katılım talepleri ardından aşağıdaki indirimler sunulur.

 • «ZDHC foundation level» (seviye 1) - STeP sertifikalı firmalar için %100 indirim
 • «ZDHC progressive level» (seviye 2) - STeP sertifikalı firmalar için %50 indirim 

OEKO-TEX® STeP

ile ZDHC MRSL 3.1 uygunluk ve InCheck ve Clear Stream için