Türkiye
Bangladesh
Việt Nam
Indonesia
پاکستان
中国
close

Üretimde Kullanımı Kısıtlı Madde Listesi Nedir?

Özellikle ürünle ilgili bir RSL (Kısıtlı Madde Listesi) ile karşılaştırıldığında, Üretimde Kullanımı Kısıtlı Madde Listesi, tekstil ve deri eşyaların farklı üretim süreçlerinde kullanılan sınırlı veya yasaklanmış kimyasalları düzenlemektedir/listelemektedir.

Markalar, perakendeciler ve üreticiler genellikle MRSL'leri kimyasal formülasyonların güvenliğini düzenlemek ve doğrulamak için bir araç olarak kullanır, böylece çevreyi örneğin atık suda bulunabilecek, işçilerle temas edebilecek veya nihai üründeki kalıntılarla tüketici sağlığını etkileyebilecek zararlı maddelerden korur.

RSL TESTLERİYLE ÜRÜN GÜVENLİĞİ

RSL ve MRSL

RSL

Restricted Substance List /
Kısıtlı Madde Listesi

Ürünle ilgili

 • Eşik sınır değerlerine sahip bileşenler de dahil olmak üzere tekstil veya deri ürünlerinde mevcut kısıtlı kimyasallar, yardımcı maddeler ve diğer bileşenlerin listesidir
 • Kısıtlı madde listeleri, dünya çapındaki düzenlemelere veya toksikolojik uzmanlığa dayanmaktadır
 • Işlenmiş tekstil ürünlerinin analitik testler ile doğrulanmaktadır
 • Örnek:
  OEKO-TEX® STANDARD 100 RSL

MRSL

Manufacturing Restricted Substance List / Üretimde Kullanımı Kısıtlı Madde Listesi

Süreçle ilgili

 • Tekstil ve deri üretiminde kullanımı kısıtlı veya yasaklı olan maddelerin listesidir
 • Üretimde kullanımı kısıtlı madde listeleri, dünya çapındaki düzenlemelere veya toksikolojik uzmanlığa dayanmaktadır
 • Kimyasal envanter incelemesi ve kimyasal karışımların analitik testleri yoluyla doğrulanmaktadır
 • Örnek:
  OEKO-TEX® ECO PASSPORT MRSL

RSL / MRSL testleri neden önemlidir?

Özellikle tekstil ve deri ürünleri üretiminin ekolojik etkisi en fazla olan sektörler arasında yer alması nedeniyle tüketiciler, ürün güvenliği ve çevrenin korunması konusunda giderek daha fazla bilinçlenmekte ve endişelenmektedir.

Markalar ve perakendeciler, kendi ürün yönetimlerine uyduklarını güvenilir bir şekilde belgelemek için bu zorlukların üstesinden gelmeli ve ilgili RSL'lere ve MRSL'lere uymalıdır. Üreticiler ve tedarikçiler, ürünlerinin müşteri talepleri ve yasal gerekliliklerle uyumlu olduğundan emin olmalıdır.

Kimyasal hizmetler söz konusu olduğunda yetkili ortağınızız

Küresel olarak mevcut test, denetim, danışmanlık ve iş birliğimiz ile, örneğin ZDHC uyumlu tekstil üretimi söz konusu olduğunda, Hohenstein çeşitli uluslararası RSL'lerin ve MRSL'lerin gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca size atık su analizi veya REACH mevzuatına uygunluğun kontrolü gibi birçok başka hizmet de sunmaktadır.

İndirmeler