Türkiye
Bangladesh
Việt Nam
Indonesia
پاکستان
中国
close

Işıklı ve ışıktan ölçümler birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Kapsamlı alana sahip spektral ölçümler için size aşağıdaki hizmet portföyünü sunuyoruz.

Evde konfor.

Perdelerde, jaluzi ve storlarda – kısaca pencere aksesuarlarında– mahremiyeti koruma ve karartma etkisinin en uygun düzeyde yapılabilmesi önceliklidir. Ancak UV ışınımı ve ısıl ışınım etkileri de göz ardı edilmemelidir. Tüm bu bileşenler arasındaki etkileşim oda iklimini etkiler, oda atmosferini karakterize eder.

Testlerimiz talep edilen norma (ihaleler, yasal düzenlemeler, inşaat yönetmelikleri vs.) bağlı olarak- örneğin şunlar uyarınca- gerçekleştirilir:

  • DIN EN 410:
    Yapılarda cam - Cam kaplamaların güneş ve aydınlık konusunda karakteristiklerinin tanımlanması
  • DIN EN ISO 52022-1:
    Yapıların enerji verimliliği - Yapı bileşenlerinin ve elemanlarının ısıl, güneş ve günışığı ile ilgili özellikleri
  • DIN EN ISO 13468-2:
    Plastikler - Şeffaf malzemelerin toplam ışık geçirgenliği derecesinin tanımlanması; çift huzme ölçüm aleti

Tekstillerin özelliklerinin değerlendirilmesi için ışının yansıması, iletimi ve emilimi gibi parametreleri belirliyoruz. Böylelikle farklı karakteristikler tanımlanabilir. Cam kaplama kullanılarak bu bir yere kadar ölçümlenebilir.

Kaynak işleminde güvenlik.

Kaynak işlemlerinde enerjisi çok yüksek bir ışınım oluşur. Bu sırada özellikle de çok kısa bir mesafeden vücuda etki eden ve cildin kızarmasına, güneş yanığına ve cilt kanserine neden olan UV ışınına (UV-A, UV-B ve UV-C ışını) dikkat edilmelidir.

UV-C ışını, atmosferde absorbe edildiğinden doğada önemsiz miktarda mevcuttur. Bununla birlikte örneğin kaynak işleminde yapay olarak oluşturulan UV ışınımında oldukça kritik miktarda mevcuttur.

İş kıyafetlerinin kaynak işlemlerindeki koruyucu etkinliğini tam olarak belirleyebilmek için kişisel koruyucu ekipmanlardaki UV iletimini DIN EN ISO 11611 uyarınca tespit ediyoruz. Bu test sayesinde tekstil ürünlerinin farklı kaynak işlemleri için maksimum kullanım süresi belirlenebilir.

Zararlı UV-C ışınına karşı koruma öncelikli olarak kıyafetin üretimi için doğru malzeme seçimi ile yapılabilir. Malzemenin koruma davranışını pratikte de tespit edebilmek için farklı kullanım koşulları altında gerçekleştirilen bir test yapılabilir. Gelecekte bu kullanım koşullarının DIN EN ISO 11611 normuna dahil edilmesi planlanmıştır.

Sizin için malzemenin koruma sınıfına ilişkin düzenlemeye uyulup uyulmadığını tespit etmekten ve ürünlerinizin geliştirmesinde size destek olmaktan mutluluk duyarız.

İndirmeler

Kamuflaj kıyafeti.

Fark edilmeme özelliği sadece askeri kıyafet anlayışında değil hobi kıyafetlerinde ve örn. avcılık kıyafeti gibi özel görev kıyafetlerinde de önemli bir seçim kriteridir. Bu sırada önemli olan sadece klasik kamuflaj deseni veya tipik renk değildir. Özellikle de termal görüntü cihazlarının yaygın kullanımından dolayı kızılötesi ışığın görünebilirliği konusu günden güne önem kazanmaktadır.

Yansıma özelliklerinin kızılötesi ışık altında gerçekleştirilen testleri ile ilgili gereksinimlerin yerine getirildiğine dair kanıtı sunuyoruz.

Teknik tekstiller ve malzemeler.

Gıda veya ilaç gibi birçok malzemenin rengi, tadı, raf ömrü veya yapısı ışık veya ışınım maruziyetinden dolayı değişebilir. İçeriği korumak ayrıca halen görünümünün cazibesini yitirmediğinden emin olabilmek adına bu ürünler için özel ambalajlar gereklidir.

Muhafaza ya da benzeri bir kaplama konstrüksiyon tekstillerinde veya kıyafetlerdeki veya cihazlardaki UV ve/veya ışığa karşı hassas malzemelerde de gerekli olabilir.

Koruma amaçlı kullanılan malzemelerin spektral özelliklerini yansıması, iletim ve emilim değerleri yardımıyla tespit ediyoruz.

Bir şikayet durumunda veya bir öncesi/sonrası karşılaştırması için bu test ayrıca malzeme özellikleri ile ilgili bilgi sağlayabilir.

Jeotekstiller.

Tekstil malzemeleri inşaat alanında da dokusuz tekstiller, tekstil materyalleri veya fileli yapılar formunda kullanılmaktadır. Bu sırada kullanılan malzemeler, çürüme veya değişikliklere karşı korumak için UV emicilerle kaplanmaktadır.

Sizin için laboratuvarımızda üretici tarafından tavsiye edilen emici içeriğini test etmekten mutluluk duyarız.

İhtiyaç duyduğunuz testler konusunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İndirmeler