close

ECO PASSPORT nedir?

OEKO-TEX® ECO PASSPORT, tekstil ve deri üretiminde kullanılan kimyasallar, boyar maddeler ve yardımcı maddeler için bağımsız, çok aşamalı bir test ve sertifikalandırma sistemidir. Süreç, kimyasal ürünlerin ve içeriklerinin güvenlik, sürdürülebilirlik ve mevzuata uygunluk için belirli gereksinimleri karşıladığını doğrular.

ECO PASSPORT Kısıtlı Madde Listesi (RSL), ECO PASSPORT, STANDARD 100, LEATHER STANDARD ve STeP ile kısıtlanmış maddeleri bir araya getirerek, tüm OEKO-TEX® sertifikalarıyla sorunsuz bir şekilde bütünleştirir.

Diğer özellikler

ECO PASSPORT sertifikası, bir kimyasal üründeki her bir maddenin insan sağlığına zararlı olup olmadığını ve yasal gereklilikleri karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için çok aşamalı bir prosedürü içermektedir. Sertifika almak için ilk iki aşama zorunludur. Üçüncü aşama şu anda isteğe bağlıdır.

 1. CAS Numarası Taraması:
  CAS numarası taraması sırasında, başvuru sahibi tarafından beyan edilen ürün bileşenlerini, ECO PASSPORT (RSL/MRSL) için zararlı kimyasallar listesi ve REACH'ten SVHC Aday Listesi ile karşılaştırırız.
 2. Analitik Testler:
  Laboratuvarlarımızdaki analitik doğrulama, sertifikalı kimyasalların insan ekolojisi için güvenli olan tekstil ve deri ürünlerin sürdürülebilir üretiminde kullanılabilmesini sağlar.
 3. Öz Değerlendirme ve Yerinde Ziyaret (isteğe bağlı):
  Yerinde denetim (isteğe bağlı), tesis düzeyinde bir öz değerlendirmenin (zorunlu) bir parçası olarak üretici tarafından sunulan verileri doğrular. Başvuru sahipleri çevre yönetimi, sağlık ve güvenlik, kalite yönetimi ve sosyal sorumluluk sistemlerine sahip olmalıdır.

   ZDHC uygunluğu

   • CAS numarası taramasının ve analitik doğrulamanın tamamlanması, ZDHC Uygunluk Seviye 1’i sağlamaktadır.
   • Zorunlu öz değerlendirme ile birlikte, yerinde denetim ZDHC uygunluk seviyesi 2 için uygundur. Kimyasal tehlike değerlendirme kabiliyetine ilişkin gerekliliklerin de karşılanması halinde, seviye 3 de mümkündür.

   ECO PASSPORT ve ZDHC Sıfır Aşamalı Seviyeye Kimyasallar (CtZ-P)

   OEKO-TEX® ECO PASSPORT, ZDHC Chemical to Zero Progressive Level (CtZ-P) için üçüncü taraf sertifikası olarak onaylanmıştır ve böylece ZDHC uygunluğu için en yüksek gereklilikleri yerine getirmektedir.

   ZDHC kısa süre önce CtZ-Progressive geçiş aşamasını başlattı. CtZ-Progressive geçiş aşaması, formülasyonun ZDHC MRSL V3.1 Seviye 2 veya 3 uygunluğu için onaylanmış olmasını gerektirir.

   ECO PASSPORT sertifikalı ürünler, formülatörün kendi beyanına tabi olarak ZDHC Gateway'de CtZ-Progressive seviyesine atanacaktır.

   ECO PASSPORT size nasıl yardımcı olabilir?

   Kimyasal endüstrisi

   ECO PASSPORT sertifikası, ürün yönetiminizi ve sürdürülebilir uygulamalarınızı iletmek söz konusu olduğunda ürünlerinizi pazarlamanıza yardımcı olan, kimyasallarınızın güvenilir bir üçüncü taraf değerlendirmesidir. 

   Tekstil / deri endüstrileri

   ECO PASSPORT sertifikası, çevre dostu ve insan ekolojisi açısından zararsız kimyasalların seçiminde size yardımcı olur. Satın alındıkları andan itibaren, hatta onları üretim sürecinize dahil etmeden önce kullanılan maddeler üzerinde güvenilir bir kontrole sahip olursunuz.

   ECO PASSPORT Beyaz Bülten

   Beyaz bülten dosyamızı ücretsiz olarak indirin ve sistematik, veri tabanlı girdi kontrolü ile etkinizi nasıl azaltacağınızı öğrenin.

   Temel bilgiler

   Geçerlilik

   ECO PASSPORT sertifikası bir yıl geçerlidir ve süresi dolmadan üç aya kadar yenilenebilir.

   Başvuru sahibi, başvurudaki uygunluk beyanını imzalayarak, OEKO-TEX® Birliğine, sertifikanın geçerli olduğu süre boyunca sertifikalı ürünleri üzerinde kontrol testleri yapma yetkisi verir. Sertifikayı, süresi dolmadan üç ay öncesine kadar yenilemek için başvurabilirsiniz.

   Hedef kitle

   ECO PASSPORT sertifikası için herhangi bir tekstil veya deri kimyasalları üreticisi başvurabilir. ECO PASSPORT, tekstil, deri, konfeksiyon, ayakkabı, ev tekstili ve benzeri sektörlerde kullanılan tüm kimyasal ürünler (kimyasallar, renklendiriciler ve yardımcı maddeler) ve bunların formülasyonları için uygundur.

   Kimyasal madde toptancıları ve bayileri, bileşiminde herhangi bir ek değişiklik yapılmamışsa, kimyasal üreticisinin sertifikasının zaten kapsadığı ürünler için kendi adlarına ECO PASSPORT sertifikasına da başvurabilirler.

   Üretici sertifikası yoksa, distribütörler ve perakendeciler sınırlı bir sertifika başvurusunda bulunabilirler. Bu geçici sertifika, toplamda en fazla iki yıllık sertifika geçerliliği için yalnızca bir kez yenilenebilir. (Kimyasal üreticiler için yıllık sertifika yenileme sınırlı değildir.)

   Kriterler / Gereklilikler

   ECO PASSPORT sertifikası, diğer tüm OEKO-TEX® hizmetlerinden (örn. STANDARD 100 RSL ve STeP MRSL) gelen zararlı maddeler için gereklilikleri yasal gereklilikler ile birleştirir. ECO PASSPORT RSL, en yeni bilimsel bulgulara, yasal gerekliliklere ve piyasa gelişmelerine dayalı olarak yıllık olarak güncellenir.

   Sertifikasyon süreci

   • Başvuru
    Başvuru sahibi başvuru formunu doldurur ve kullanılan kimyasallara ilişkin verileri sunar.
   • Öz değerlendirme
    Başvuru sahibi, mevcut üretim koşulları hakkındaki verileri bir öz değerlendirme anketi şeklinde sunar.
   • RSL / MRSL kontrolü
    Belirtilen maddelerin CAS numarası karşılaştırması tarafımızca yapılır.
   • Analitik doğrulama
    Laboratuvarlarımızda kimyasalları analiz ederiz.
   • Yerinde ziyaret (isteğe bağlı)
    Başvuru sahibinin tesis düzeyinde sağladığı verileri kontrol etmek için bir şirket ziyareti gerçekleştiriyoruz.
   • Sertifika verilmesi
    İlgili tüm raporları ve ECO PASSPORT sertifikasını sizin için düzenliyoruz.

   ECO PASSPORT sertifikası

   Avantajlarınız

   • ECO PASSPORT, tekstil ve deri üreticilerine, insan ekolojisi ve çevre için daha güvenli, bağımsız olarak doğrulanmış kimyasalları sorumlu bir şekilde tedarik etmek için güvenilir bir çözüm sunar.
   • ECO PASSPORT, yasal gereksinimlere, ZDHC 1-3 seviyelerine, REACH SVHC listesine, GoBlu/BHive, Foursource ve diğer sektör girişimlerine uyumu sağlar.
   • 3. taraf sertifikasyonu, pazarın talep ettiği şeffaflığı sağlarken gizli ürün verilerini korur.
   • ECO PASSPORT, kimyasal yöneticilerine üretime girmeden önce maddeler üzerinde güvenilir kontrol sağlar.
   • ECO PASSPORT, ekstra analiz maliyetlerinden kaçınmak için her aşamada iyileştirmeler uygulanabilmesi için sürece geri bildirimde bulunur.
   • ECO PASSPORT, OEKO-TEX® modüler sistem ve sonraki sertifikalara (çevre dostu üretim tesisleri için STeP, daha güvenli ürünler için STANDARD 100 ve LEATHER STANDARD) sorunsuz bir şekilde entegre olur.
   • Çok aşamalı bir sisteme dönüşmesi, gerekli iyileştirmelerin her aşamadan sonra gerçekleştirilebileceği ve böylece gereksiz analiz maliyetlerinden kaçınılacağı anlamına gelir.
   • ECO PASSPORT, yılda 250.000'den fazla kez erişilen ücretsiz bir çevrimiçi kaynak bulma aracı olan OEKO-TEX® Satın Alma Kılavuzu aracılığıyla sertifikalı kimyasalları tanıtmaktadır.

   İndirmeler