Türkiye
Bangladesh
Việt Nam
Indonesia
پاکستان
中国
close

Genetiği değiştirilmiş pamuk

Tarama – Tanımlama – Nitelik

Her geçen gün daha fazla tüketici, sürdürülebilir tekstilleri tercih etmektedir. Özellikle organik pamuktan yapılan ürünlere olan talep hızla artmaktadır. Geleneksel olarak yetiştirilen pamuğa kıyasla, organik pamuğun toprağa işlenmesi, genetiği değiştirilmiş tohumların, kimyasal pestisitlerin ve gübrelerin kullanılmamasını gerektirir. Buna rağmen, ilgili organik etiketlerle etiketleme yapılıp organic olduğu beyan edilen tekstillerde tekrar tekrar genetik değişiklikler tespit edilmiştir. Organik pamuğun genellikle daha yüksek piyasa fiyatına sahip olması, ancak ham maddenin organik olarak yetiştirildiğine dair güvenilir bağımsız kanıtlar olması halinde makuldur.

Genetik değişiklikler için ürünlerinizi test ederek güvenli tarafta olmanızı garanti ediyoruz. Hohenstein, ISO / IWA 32: 2019 protokolü için ISO 17025'e göre akredite olan dünya çapında birkaç test laboratuvarından biridir. Bu şekilde, size genetiği değiştirilmemiş pamuğun kanıtlarını hatasız bir şekilde sunuyoruz, örn. Uluslararası Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) sertifikasyonu.

2 adımda %100 kesinlik

ISO/IWA 32:2019 protokolüne göre GDO taraması

ISO/IWA 32:2019 protokolü için ISO 17025'e göre akredite olan dünya çapında birkaç test laboratuvarından biriyiz. Bu nedenle, uluslararası Global Organik Tekstil Standardının (GOTS), GDO doğrulaması ile ilgili aradığı katı gereklilikleri de karşılayabiliriz. Bunun için mutlaka ham pamuk veya kimyasal işlem görmemiş iplikler ve tekstil yüzeyleri üzerinde test yapılması gerekmektedir.

GDO taraması ile, incelenen numunede genetiği değiştirilmiş pamuğun varlığı hakkında net bir evet/hayır ifadesi tespit edilebilir.

 

  • Numune parçalanır ve pamuk lifleri mekanik ve enzimatik olarak asimile edilir. Genetik materyal (DNA), fiberden ayrılır ve çok aşamalı bir işlemde saflaştırılır.
  • DNA'da spesifik hedef diziler (işaretçi genler) mevcut olduğunda bir genetik modifikasyon mevcuttur. Bunlar moleküler-biyoloji ile olarak kanıtlanabilir. Kontrol reaksiyonları, değişmemiş pamuk DNA'sını saptamak ve yanlış negatif sonuçları harici tutmak için kullanılır.

Kural olarak, pamuk lifinin hücre çekirdeğindeki DNA korunduğu için, nadir durumlarda DNA analizi çalışmaz. Örneğin, üretim işlemi sırasında pamuk, hücre çekirdeğindeki pamuk DNA'sının hasar görmesine veya yok olmasına neden olacak kadar ağır şiddette gerilmiş ise. Bu durumda, önceki proses aşamalarından numune alınmasını veya doğrudan hammaddenin test edilmesini önermekteyiz.

GDO miktar tayini

Tanımlama ve miktar belirleme için ISO / IWA 32: 2019 protokolüne göre GDO taramasına dayalı GDO testi.

Dünya çapında ilk test laboratuvarlarından biri olarak, ISO / IWA 32: 2019 protokolüne göre pozitif bir GDO taramasına dayanarak, pamuktaki bilinen genetik değişiklikleri saptayabilir ve ilgili numunedeki (ham pamuk) oranlarını belirleyebiliriz.

Bireysel genetik modifikasyonların bu şekilde tanımlanması ve miktarlarının saptanması, bunun kontaminasyon kaynaklı çok küçük bir karışım mı yoksa daha büyük oranlarda genetiği değiştirilmiş pamuğun bir karışımı mı olduğu konusunda bir değerlendirmenin yapılmasını sağlar. Bu, tedarik zincirlerinin şeffaflığı ve dolandırıcılık yönetimi açısından üreticiler, markalar ve perakendeciler için açıkça bir avantajdır.

Müşterinin talebi üzerine, pozitif bir GDO bulgusu sonrası bilinen genetik değişikliklerin yardımı ile detaylı tarama yapıp numune içindeki ilgili oranı sayısallaştırırız.

Avantajlarınız.

  • Kalite kontrol
  • Ürün kimliği
  • Dolandırıcılık yönetimi
  • Tedarik zinciri şeffaflığı

Organik pamuk & OEKO-TEX®

OEKO-TEX® ORGANIC COTTON

OEKO-TEX® ORGANIC COTTON sertifikası, ürünlerinizin organik pamuktan veya organik pamuk karışımlarından yapıldığının güvenilir bir kanıtıdır. GDO testine ek olarak, tedarik zincirinin izlenebilirliği ve zararlı maddeler için laboratuvar testleri sertifikanın verilmesi için ön koşullardır.

OEKO-TEX® STANDARD 100

OEKO-TEX® STANDARD 100 sertifikasyonunun bir parçası olarak, genetiği değiştirilmiş organizmalar için ürünleri de test ediyoruz. Eğer gereksinimler karşılanırsa şirketler, "organik pamuk" veya "GDO tespit edilemez" gibi iddialarla ürünlerinin reklamını yapabilir.

İndirmeler