close

LEATHER STANDARD nedir?

OEKO-TEX® LEATHER STANDARD, tüm işleme seviyelerindeki deri ürünler ve aksesuarları için dünya çapında standartlaştırılmış, bağımsız bir test ve sertifikasyon sistemidir. LEATHER STANDARD sertifikasyonu, deri zincirindeki şirketler için bilimsel kriterler kataloğuna ve tarafsız laboratuvar testlerine dayalı olarak insan-ekolojik ürün güvenliği ile hedeflenen ürün yönetimi desteği sağlar. Tüketiciler ve alıcılar için LEATHER STANDARD ürün etiketi, deriden yapılmış ürünlerin zararlı maddelerden korunmak için katı küresel standartlara göre test edildiğinin güvenilir bir kanıtıdır.

Çevre dostu ve sosyal sorumluluk sahibi üretim tesisleri için OEKO-TEX® STeP sertifikası ile birlikte LEATHER STANDARD, deri ürünler için OEKO-TEX® MADE IN GREEN etiketinin verilmesinin temelini oluşturur.

Diğer özellikler

OEKO-TEX® LEATHER STANDARD zararlı maddeler için yapılan testler konsepti modüler bir sisteme dayanmaktadır. Bu, deri değer yaratma zincirinin her aşaması için sertifikanın mevcut olduğu ve önceki aşamalardan alınan sertifikaların daha fazla test yapılmadan sonraki işleme aşamalarında tanındığı anlamına gelmektedir.

LEATHER STANDARD sertifikası ve etiketi, yalnızca dış malzeme değil, aynı zamanda tüm dikiş iplikleri, astarlar veya kaplamalar ve ayrıca düğmeler veya fermuarlar gibi aksesuarlar da dahil olmak üzere, bir ürünün tüm bileşenlerinin öngörülen kriterleri sağlaması kaydıyla verilmektedir.

Zararlı maddeler için LEATHER STANDARD testleri, ürünün kullanım amacına göre yapılmaktadır. Cilt teması ne kadar yoğun ve cilt ne kadar hassas olursa, insan-ekolojik gereksinimleri o kadar katı olur. Buna göre, LEATHER STANDARD dört ürün sınıfı arasında ayrım yapar:

 • Ürün sınıfı I:
  Üç yaşına kadar bebekler ve küçük çocuklar için deri eşyalar ve malzemeler: deri giysiler, deri eldivenler, koyun postu bebek battaniyeleri, kürkler vb.
 • Ürün sınıfı II:
  Cilt ile yakın temasta kullanılan ürünler: deri pantolon / ceket, deri eldiven, deri şapka vb.
 • Ürün sınıfı III:
  Ciltten uzak kullanılan ürünler: astarlı deri ceket/mont, deri çanta, deri kemer vb.
 • Ürün sınıfı IV:
  Döşeme malzemeleri: döşemelik örtüler vb.

  Ayakkabıları da sizin için LEATHER STANDARD'a göre sertifikalandırdığımızı biliyor muydunuz?

  LEATHER STANDARD size nasıl yardımcı olabilir?

  LEATHER STANDARD sertifikası ile tüm önemli tüketici pazarlarında ürünlerinizin yasal uygunluğunu sağlarsınız. Aynı zamanda, LEATHER STANDARD ürün etiketi, dünya çapında yüksek tanınırlığı ve yaygınlığı nedeniyle deri ürünlerinizi pazarlamak için ideal bir araç sunar. Son olarak önemli hususlardan biri de, LEATHER STANDARD, müşterileri için ürün güvenliğini sağlamak isteyen üreticiler ve perakendeciler için tedarikçi ilişkilerini basitleştirir ve hızlandırır.

  Temel bilgiler

  Geçerlilik

  LEATHER STANDARD sertifikası 12 ay geçerlidir ve yıllık olarak yenilenebilir. Modüler OEKO-TEX® sistemi boyunca sürekli ürün güvenliği ve sorunsuz süreç sağlamak için yenileme sürecini sona erme tarihinden üç ay öncesine kadar başlatmanızı öneririz. Birçok alt sertifika, tedarikçilerden önceden onaylanmış bileşenlere bağlıdır.

  Hedef kitle

  Bir deri malzeme veya bitmiş ürün zincirinin herhangi bir aşamasında yer alan üreticiler veya satıcılar.

  Kriterler / Gereklilikler

  OEKO-TEX® LEATHER STANDARD kriter kataloğu, çok çeşitli test parametreleri içerir ve en son bilimsel bulgulara, endüstri girişimlerindeki değişikliklere ve pazardaki gelişmelere göre yıllık olarak güncellenir.

  Çoğu durumda, test kriterleri ve limit değerler yasal gerekliliklerin oldukça ötesine geçer. Potansiyel olarak zararlı çok sayıda ek maddenin dahil edilmesi, LEATHER STANDARD'ın şimdiye kadar oynadığı öncü rolü güçlü bir şekilde yansıtmaktadır.

  Zararlı maddeler için LEATHER STANDARD laboratuvar testleri şunları içerir:

  • Yasalarla yasaklanmış ve düzenlenmiş maddeler
  • Sağlığa zararlı olduğu bilinen ancak kanunla düzenlenmeyen kimyasallar
  • Sağlığa zararlı olduğuna inanılan maddeler

  Sertifikasyon süreci

  • Başvuru
   Başvuru sahibi başvuru formunu doldurur ve test için temsili ürün numuneleri sağlar.
  • Test işlemleri
   Başvuru talebiniz için size özel bir test planı oluşturuyor, sağlanan numuneleri laboratuvarlarımızda test ediyor ve size detaylı bir test raporu gönderiyoruz.
  • Uygunluk Beyanı / Kalite Güvence Sistemi
   Gönderdiğiniz ürün numuneleri gerekli LEATHER kriterlerini karşılıyorsa, mevcut üretiminizden gelen ürünlerin test edilen numune malzemelerine uygun olduğuna dair bir uygunluk beyanı imzalamanız gerekmektedir. Ek olarak, verilen sertifikanın süresi boyunca ürünlerinizin insan-ekolojik kalitesini garanti eden bir kalite güvence sistemine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.
  • Yerinde denetim
   Tesisinizdeki yerinde denetim sırasında OEKO-TEX® uzmanlarımız tüm sertifikasyon ayrıntılarını onaylayacaktır. Denetim, belgelendirmenin tamamlanmasından önce veya kısa bir süre sonra olabilir.
  • Sertifika
   Deri ürünlerinizi LEATHER STANDARD etiketi ile markalamanızı ve reklamını yapmanızı sağlayan sertifikayı sizin için yayınlayacağız.

  LEATHER STANDARD başvuru

  Avantajlarınız

  • LEATHER STANDARD, kalite güvenceniz için pratik bir araçtır.
  • İnsan ekolojisi için güvenli ve yasal olarak uyumlu deri ürünleri ile iç kaynakları tüketmeden tüketicinin korunması.
  • OEKO-TEX® kriter kataloğu dünya çapında tutarlı bir şekilde uygulanır ve satın alma ve teslimat için standartlaştırılmış gereksinimler sağlar, böylece bilgi akışını basitleştirir ve hızlandırır.
  • LEATHER STANDARD'ın modüler prensibi, her işleme aşamasında deri ürünlerin test edilmesini ve sertifikalandırılmasını kolaylaştırır. Karmaşık yapılara sahip ürünler için bile önceki aşamalardan alınan sertifikalar kullanılarak tekrarlanan test maliyetlerinden kaçınılır.
  • Daha fazla şeffaflık, özellikle son derece kısa üretim döngüleri ve pahalı dahili kalite güvence sistemleri olan şirketler için ürün güvenliğini artırır ve önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar.
  • Üçüncü taraf onaylı bir etiket olarak LEATHER STANDARD, ürün yönetim çabalarını şeffaf bir şekilde teşvik etmek için tanınan bir pazarlama aracıdır.
  • Birçok perakendeci ve markanın LEATHER STANDARD'a dayalı Kısıtlı Madde Listeleri (RSL'ler) vardır ve ek testler yerine sertifikayı kabul eder.
  • OEKO-TEX® Satın Alma Kılavuzunda ve Texbase CertLink ve Foursource gibi harici listelerde pazarlama fırsatları.

  İndirmeler