Kimyasal maddeleri kullanırken sorumluluk­la­rı­nı­zı yerine getirdiğinizi gösterin.

Tekstil ve giyim endüstrisi hızla değişiyor ve bu değişim sadece stil trendleri açısından değil. Sağlığa zararlı olmayan çevre dostu maddelerin kullanımı konusunda giderek daha fazla sektör girişimi mevcut ve yeni düzenlemeler yapılıyor. Tedarik zinciri boyunca tüm şirketlerin giderek daha katı ve daha sorumluluk sahibi kimyasal madde yönetim sistemleri kurması ve bunlara uyması zorunlu hale gelmektedir. Bunun yanında marka şirketler ve perakendeciler, ürünlerinde kullanılan kimyasalların insan sağlığı veya çevre için risk oluşturmadığı konusunda kendi tedarikçilerinden ilave bilgiler talep etmektedir. ECO PASSPORT by OEKO-TEX® ile hem tekstil hem de kimyasal üreticileri ürünlerini güvenilir bir şekilde iletmek için güvenilir bir çözüme kavuşmuş olmaktadır.

Sorularınızı önceden cevapladık- ECO PASSPORT by OEKO-TEX® hakkında bilmeniz gerekenler.

ECO PASSPORT by OEKO-TEX®, tekstil ve deri üretiminde kullanılan kimyasallar, renklendiriciler ve yardımcı maddeler için bağımsız ve standart bir test ve sertifikalandırma sistemidir. Üç aşamalı bir doğrulama işlemi çerçevesinde, kimyasal ürünlerin ve her bir bileşenin sürdürülebilirlik, güvenlik ve yasal uygunluk açısından özel gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı analiz edilir.

Aşama 1: Kimyasalların içeriklerinin, CAS numaraları bazında OEKO-TEX® zararlı kimyasallar listesiyle karşılaştırılması.

Aşama 2: Sertifikalı ürünlerin insan ekolojisine göre optimize edilmiş tekstil ve deri ürünlerinin sürdürülebilir üretiminde kullanılabileceğinden emin olmak için OEKO-TEX® laboratuvarlarımızda yapılan analitik testler.

Aşama 3: (Opsiyonel) Kimyasal üreticisinin ürün için üstlendiği sorumluluk seviyesinin gözden geçirilmesi- çalışma koşulları ve çevre yönetimi ile ilgili ölçümler (değerlendirme ve denetim).

ECO PASSPORT halihazırda mevcut olan OEKO-TEX® sertifikalandırma sistemlerine mükemmel olarak uyarlanmıştır. ECO PASSPORT by OEKO-TEX® sertifikalı kimyasallar, renklendiriciler ve yardımcı maddeler STANDARD 100, LEATHER STANDARD, MADE IN GREEN etiketi ve STeP sertifikasınca da tanınır.

Tüm tekstil ve deri kimyasallarının üreticileri ECO PASSPORT sertifikası için başvurabilirler. ECO PASSPORT; tekstil, deri ve giyim endüstrisi veya benzeri sektörlerde kullanılan tüm kimyasal ürünler (tekstil kimyasalları, renklendiriciler ve yardımcı maddeler) ve bunların formülasyonları için uygundur. Kimyasal madde toptancıları ve perakendecileri de sertifikalandırma için başvurabilir, ancak onlar için özel koşullar geçerlidir.

Lütfen doğrudan bizimle iletişime geçin veya ECO PASSPORT başvuru formunu doldurarak bize gönderin.

ECO PASSPORT sertifikası bir yıl (12 ay) geçerlidir. Başvuru sahibi, Uygunluk Beyanı'nı imzalayarak OEKO-TEX® Topluluğu'nun sertifika süresi boyunca sertifikalı ürünleri üzerinde doğrulama testleri yapmaya yetkili olduğunu kabul eder. Geçerlilik süresinin dolmasından en erken üç ay önce sertifikanın yenilenmesi talep edilebilir.

ECO PASSPORT'un kaçırılmayacak bazı özel faydaları.

  • ECO PASSPORT sertifikası, insan ekolojisine zararsız ve çevre dostu kimyasalların seçiminde size yardımcı olur. Kimyasallar üretim sürecine eklenmeden önce dahi tedarik sırasında kullanılan maddeler üzerinde güvenilir bir kontrole sahip olursunuz.
  • ECO PASSPORT sertifikası aynı zamanda ZDHC (Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı) hedeflerine uygunluğu (Seviye 1 veya 3) ve bunun yanı sıra yasal gereklilikleri de karşıladığını gösterir.
  • Bağımsız üçüncü taraf sertifikası sayesinde bir yandan gizli ürün bilgileri korunurken diğer yandan piyasanın gerektirdiği içeriğin şeffaflığı sağlanmış olur.
  • 3 aşamalı bu sistem sayesinde her aşamadan sonra gerekli iyileştirmeleri yapılabilir ve böylece gereksiz analiz maliyetleri önlenmiş olur.
  • ECO PASSPORT, LEATHER STANDARD ve STANDARD 100'ün modüler sistemine sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir ve STeP by OEKO-TEX® uyarınca çevre dostu üretim tesislerinin sertifikasyonuna uyarlanmıştır. 

İndirmeler