close

STANDARD 100 nedir?

OEKO-TEX® STANDARD 100, tüm işlem seviyelerinde ham, yarı bitmiş ve bitmiş tekstil ürünleri ve aksesuarları için küresel olarak standartlaştırılmış, bağımsız bir test ve sertifikasyon sistemidir. STANDARD 100 sertifikası, bilimsel kriterler kataloğuna ve nötr laboratuvar testlerine dayalı olarak insan-ekolojik ürün güvenliği ile tekstil zincirindeki şirketlere hedeflenen ürün yönetim desteği sağlar. Tüketiciler ve alıcılar için STANDARD 100 ürün etiketi, tekstil ürünlerinin zararlı maddelerden korunmak için katı küresel standartlara göre test edildiğinin güvenilir bir kanıtıdır.

STANDARD 100, çevre dostu ve sosyal sorumluluk sahibi üretim tesisleri için sağlanan OEKO-TEX® STeP sertifikası ile birlikte OEKO-TEX® MADE IN GREEN etiketinin verilmesinin temelini oluşturur.

İlave STANDARD 100 Sertifikasyon Hizmetleri

Diğer özellikler

OEKO-TEX® STANDARD 100'in zararlı maddelere yönelik testlerinin konsepti modüler bir sisteme dayanmaktadır. Bu, tekstil değer yaratma zincirinin her aşaması için sertifikanın mevcut olduğu ve önceki aşamalardan alınan sertifikaların daha fazla test yapılmadan sonraki işleme aşamalarında tanındığı anlamına gelir.

STANDARD 100 sertifikası ve etiketi yalnızca, yalnızca dış kumaş değil, aynı zamanda tüm dikiş iplikleri, astarlar veya kaplamalar ve baskılar ve ayrıca düğmeler veya fermuarlar gibi aksesuarlar da dahil olmak üzere, bir ürünün tüm bileşenlerinin belirtilen kriterlere başarıyla uyması durumunda verilir. 

STANDARD 100 zararlı maddeler için testler, ürünün kullanım amacına dayalıdır. Cilt teması ne kadar yoğun ve cilt ne kadar hassas olursa, insan-ekolojik gereksinimleri o kadar katı olur. Buna göre STANDARD 100, dört ürün sınıfı arasında ayrım yapar:

 • Ürün sınıfı I:
  Bebekler ve üç yaşına kadar küçük çocuklar için tekstil ve malzemeler: iç çamaşırı, tulum, nevresim, yatak takımı vb.
 • Ürün sınıfı II:
  Yüzeyi esas olarak ciltle doğrudan temas eden tekstil ürünleri ve malzemeler: iç çamaşırları, yatak takımları, havlular, gömlekler, bluzlar, çoraplar vb.
 • Ürün sınıfı III:
  Yüzeyi cilt ile yalnızca küçük bir ölçüde doğrudan temas eden tekstiller ve malzemeler: ceketler, paltolar, outdoor tekstilleri vb.
 • Ürün sınıfı IV:
  Dekoratif amaçlı döşeme malzemeleri: masa örtüleri, perdeler, döşemelik kumaşlar vb.

  STANDARD 100 size nasıl yardımcı olabilir?

  STANDARD 100 sertifikası ile tüm önemli tüketici pazarlarında ürünlerinizin yasal uygunluğunu sağlarsınız. Aynı zamanda STANDARD 100 ürün etiketi, dünya çapındaki yüksek tanınırlığı ve yaygınlığı nedeniyle tekstillerinizi pazarlamak için ideal bir araç sunar. Son olarak STANDARD 100, müşterileri için ürün güvenliğini sağlamak isteyen üreticiler ve perakendeciler için tedarikçi ilişkilerini basitleştirir ve hızlandırır.

  Temel bilgiler

  Geçerlilik

  STANDARD 100 sertifikası 12 ay geçerlidir ve yıllık olarak yenilenebilir. Modüler OEKO-TEX® sistemi boyunca sürekli ürün güvenliği ve sorunsuz süreç sağlamak için yenileme sürecini sona erme tarihinden üç ay öncesine kadar başlatmanızı öneririz. Birçok alt sertifika, tedarikçilerden önceden onaylanmış bileşenlere bağlıdır.

  Hedef kitle

  Tekstil zinciri boyunca işlemenin herhangi bir aşamasından itibaren herhangi bir bitmiş ürün veya aksesuar üreticisi veya satıcısı.

  Kriterler / Gereklilikler

  OEKO-TEX® STANDARD 100 kriter kataloğu, çok çeşitli test parametreleri içerir ve en son bilimsel bulgulara, endüstri girişimlerindeki değişikliklere ve pazardaki gelişmelere dayalı olarak yıllık olarak güncellenir.

  Çoğu durumda, test kriterleri ve limit değerler yasal gerekliliklerin çok ötesine geçer. Potansiyel olarak zararlı çok sayıda ek maddenin dahil edilmesi, STANDARD 100'ün yıllardır oynadığı öncü rolü güçlü bir şekilde yansıtmaktadır.

  Zararlı maddeler için STANDARD 100 laboratuvar testleri şunları içerir:

  • Kanunla yasaklanmış ve düzenlenmiş maddeler
  • Sağlığa zararlı olduğu bilinen ancak henüz kanunla düzenlenmemiş kimyasallar
  • Sağlığa zararlı olduğuna inanılan maddeler

  Sertifikasyon süreci

  • Başvuru
   Başvuru sahibi başvuru formunu doldurur ve test için temsili ürün numuneleri sağlar.
  • Test işlemleri
   Başvuru talebiniz için size özel bir test planı oluşturuyor, sağlanan numuneleri laboratuvarlarımızda test ediyor ve size detaylı bir test raporu gönderiyoruz.
  • Uygunluk Beyanı / Kalite Güvence Sistemi
   Gönderdiğiniz ürün numuneleri gerekli STANDARD 100 kriterlerini karşılıyorsa, mevcut üretiminizden gelen ürünlerin test edilen numune malzemelerine uygun olduğuna dair bir uygunluk beyanı imzalamanız gerekir. Ek olarak, verilen sertifikanın süresi boyunca ürünlerinizin insan-ekolojik kalitesini garanti eden bir kalite güvence sistemine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
  • Yerinde denetim
   Tesisinizdeki yerinde denetim sırasında OEKO-TEX® uzmanlarımız tüm sertifikasyon ayrıntılarını onaylayacaktır. Denetim, belgelendirmenin tamamlanmasından önce veya kısa bir süre sonra olabilir.
  • Sertifika
   Ürünlerinizi STANDARD 100 etiketi ile işaretlemenize ve reklamını yapmanıza imkan veren sertifikayı size vereceğiz.

  STANDARD 100 başvuru

  Nasıl yapılır: STANDART 100 - Sertifikasyon ve Başvuru Süreci

  Avantajlarınız

  • Kalite güvenceniz için pratik bir araç.
  • İnsan ekolojisi için güvenli ve yasal olarak uyumlu tekstil ürünleri ile iç kaynakları harcamadan tüketicinin korunması.
  • OEKO-TEX® kriterleri kataloğu dünya çapında tutarlı bir şekilde uygulanır ve satın alma ve teslimat için standartlaştırılmış gereksinimler sağlar, böylece bilgi akışını basitleştirir ve hızlandırır.
  • STANDARD 100'ün modüler prensibi, tekstil ürünlerinin her işleme aşamasında test edilmesini ve sertifikalandırılmasını kolaylaştırır. Karmaşık yapılara sahip ürünler için bile önceki aşamalardan alınan sertifikalar kullanılarak tekrarlanan test maliyetlerinden kaçınılır.
  • Daha fazla şeffaflık, özellikle son derece kısa üretim döngüleri ve pahalı dahili kalite güvence sistemleri olan şirketler için ürün güvenliğini artırır ve önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar.
  • Üçüncü tarafça doğrulanmış bir etiket olarak STANDARD 100, ürün yönetim çabalarını şeffaf bir şekilde teşvik etmek için tanınan bir pazarlama aracıdır.
  • Birçok perakendeci ve markanın STANDARD 100'e dayalı Kısıtlanmış Madde Listeleri (RSL'ler) vardır ve ek testler yerine sertifikayı kabul eder.
  • OEKO-TEX® Satın Alma Kılavuzunda ve Texbase CertLink ve Foursource gibi harici listelerde pazarlama fırsatlarıı.

  İndirmeler

  STANDARD 100 ve Dahası

  Tekstil ürünlerinin temel sertifikasyonunun yanı sıra STANDARD 100, ayakkabı, organik pamuktan veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış tekstil ürünlerinin ve ayrıca KKD, özel ürünler vb. gibi özel gereksinimleri olan ürünleri de sertifikalandırma imkanı sunar.

  Tüm detaylar

  Bu ek STANDARD 100 sertifika hizmetleri şu anda mevcuttur: