Türkiye
Bangladesh
پاکستان
中国
close

STANDARD 100, tekstil ürünlerinin temel sertifikasyonunun yanı sıra,...

...ayakkabı, organik pamuktan veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan tekstil ürünlerinin ve bunun yanında KKD, özel ürünler vb. gibi özel gereksinimleri olan ürünleri de sertifikalandırma imkanı sunar.

STANDARD 100 organik pamuk sertifikası

STANDARD 100 sertifikanızda "organik" veya "organik olarak yetiştirilmiş pamuktan yapılmış" gibi iddialarla organik pamuktan yapılmış ürünleri listelemek isterseniz, ürünlerinizin genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) içermediğinden emin olmak için ek bir laboratuvar testinden geçmelidir.

GDO taraması, organik pamuk ürünlerinizin gerçekten iddia edilen şeyi, yani gerçek organik kaliteyi içerdiğine dair bağımsız kanıt sağlayarak müşterileriniz ve tüketicileriniz için güven oluşturur.

%100 organik pamuktan yapılan materyallerin yanı sıra organik pamuğun diğer materyallerle karışımları için de genetiği değiştirilmiş organizmalar için ek kontrol mümkündür. Bununla birlikte, organik ve geleneksel olarak yetiştirilen pamuk karışımlarının GDO için test edilmesine izin verilmez.

İstendiği takdirde, yalnızca geleneksel olarak yetiştirilen pamuktan üretilen eşyalarınız için STANDARD 100 sertifikası kapsamında GDO taraması da mevcuttur.

Ayrıntılı gereklilikler

 • Organik bileşenler
  Pamuktan yapılan tüm ön sertifikalı ana bileşen malzemeleri, kapsamda “organik” terimini de içermelidir. Aksesuarlar muaftır.
 • Menşei belgesi
  OEKO-TEX® STANDARD 100 sertifikası başvurusuyla birlikte geçerli bir organik menşe sertifikası sunulmalıdır.
 • GDO testi
  OEKO-TEX® STANDARD 100 için düzenli test programına ek olarak negatif GDO tarama sonuçları.

STANDARD 100 geri dönüştürülmüş ürün sertifikası

STANDARD 100 sertifikanızda ürünlerinizin geri dönüştürülmüş materyallerden yapıldığını belirtmek isterseniz, sertifika için ek şartlar geçerli olacaktır. Bunun nedeni, geri dönüştürülmüş tekstil ürünlerin, önceki ömürleri nedeniyle işlenmemiş malzemelerden farklı kalite güvencesi ve izlenebilirlik zorlukları oluşturmasıdır.

OEKO-TEX® STANDARD 100 sertifikalı üründe geri dönüştürülmüş malzemelerin reklamını yapmak için bir sallantı etiketi mevcuttur. Sertifika sahipleri, myOEKO-TEX® portalından özelleştirilmiş bir sürüm indirebilir.

Ayrıntılı gereklilikler

 • Ana tekstil malzemesinin en az %20'si geri dönüştürülmelidir.
 • Başvuruda malzemelerin menşei hakkında ilave geçmiş bilgisi gereklidir.
 • Başvuru sahibi tarafından herhangi bir geri dönüştürülmüş malzeme iddiasının menşei belgesi veya geçerliliği sunulmalıdır.
 • Bir malzemenin geri dönüştürülüp dönüştürülmediğini doğrulayacak laboratuvar testleri olmadığı için, test programı işlenmemiş malzemeye göre farklılık gösterebilir. Menşe farkı, test sıklığının artmasına neden olabilir.
 • Geri dönüştürülmüş malzeme ve ham malzeme aynı sertifikada birlikte listelenemez.
 • Malzemenin üretimi için gerekliyse, işlenmemiş malzeme ile karışımlara izin verilir.

OEKO-TEX® STANDARD 100'de Geri Dönüştürülmüş Malzemeler - Döngüselliğe Uygun

Ücretsiz web semineri kaydımız, OEKO-TEX® STANDARD 100'deki geri dönüştürülmüş malzemelerle ilgili tüm gerçekleri sizin için özetliyor.

KKD ve Özel Ürünler için STANDART 100 sertifikası

OEKO-TEX® STANDARD 100 sertifikasının düzenlenmesi, özel fonksiyonel özellikleri veya bileşimleri nedeniyle klasik STANDARD 100 sertifikası kapsamında olmayan bazı ürünler için de mümkündür.

KKD Çözümü

OEKO-TEX® STANDARD 100'e KKD için Kişisel Koruyucu Ekipman (KKD) ve Malzemelerin Çözümü, itfaiyeciler için koruyucu giysiler, hava koşullarına dayanıklı giysiler veya kimyasallara karşı koruyucu giysiler, belirli askeri giysiler ve KKD ile karşılaştırılabilir üniformaların (bitmiş ürünlerin ve ürün bileşenlerinin) sertifikalandırılmasını kapsar, vb. KKE ve KKD malzemeleri (örn. NMP, Pigment Violet 23 ve PFOA) için istisnalar, bu pazar segmentinin özel gereksinimleriyle ilgilidir.

Özel Ürün Çözümü

OEKO-TEX® STANDARD 100 için Özel Ürün Çözümü, yapı, teknoloji veya kullanım koşullarına göre farklı gereksinimleri olan karmaşık ürünlerin sertifikalandırılmasını kapsar. Yalnızca bebek arabaları, bavullar, sırt çantaları, ortopedik cihazlar, güneşlikler, çadırlar, perde takımları, yataklar, bazı oyuncaklar, temizlik cihazları, sandalyeler, kanepeler vb. dahil olmak üzere bitmiş ürünler/son ürünler için geçerlidir.

STANDARD 100 ayakkabı sertifikası

Tekstil ürünlerine ek olarak, OEKO-TEX® STANDARD 100'e göre sizin için ayakkabı üretimi için ayakkabıları (bitmiş, satışa hazır ürünler olarak) ve münferit bileşenleri de zararlı maddeler için test ediyoruz. Bir marka, perakendeci veya tedarikçi olarak STANDARD 100 sertifikasından iki şekilde yararlanırsınız:

 • Yasal gerekliliklere uyum nedeniyle düşük piyasa riski
  STANDARD 100 sertifikası, yalnızca tüm bileşenlerin STANDARD 100 RSL gereksinimlerine uygun olması durumunda verilir. Ayakkabılar söz konusu olduğunda, zararlı maddeler için potansiyel girdi kaynaklarını temsil eden birçok farklı münferit bileşenden oluştuğu için bu özellikle önemli.
 • Şeffaflık, izlenebilirlik ve paylaşılan maliyetler
  STANDARD 100, tekrarlanan laboratuvar testlerine gerek kalmadan üretimin sonraki aşamalarında zaten onaylanmış kaynak malzemeleri ve bileşenleri tanıyan modüler bir sistemdir. Bu, ilgili şirketler arasında sertifikasyon maliyetini dağıtmaktadır. STANDARD 100 sertifikalı bileşenleri kullanırken, menşelerini şeffaf bir şekilde takip edebilir ve aynı zamanda daha ürünlerinizi monte etmeden önce ayakkabılarınızın tüm pazar gereksinimlerini karşıladığından emin olabilirsiniz.
   

AYAKKABI İÇİN STANDARD 100 HAKKINDA DAHA FAZLA AYRINTI

Ek 6/7'ye göre STANDARD 100 sertifikası

Genellikle OEKO-TEX® STANDARD 100'e göre ürün sertifikasyonu, standardın Ek 4/5'te listelenen ve yılda bir kez güncellenen sınır değerlerine ve test kriterlerine göre gerçekleştirilir. OEKO-TEX®, özellikle kendilerini Greenpeace Detoks kampanyasının hedeflerine adamış şirketler için, gereksinimleri Ek 6/7'de özetlenen genişletilmiş bir kriterler kataloğu sunmaktadır.

Ek 6/7, STANDARD 100 laboratuvar testlerinde uyulması gereken birçok test parametresi ve maddesi için daha katı limit değerleri belirtir. Ancak, bu daha katı limit değerler insan ekolojik nedenleri için geçerli değildir, ancak Detoks kampanyası anlamında tekstil üretiminde iyileştirilmiş çevresel performans elde etmeyi amaçlar.

STANDARD 100 sertifikasında aktif kimyasal ürünlerin (ACP) kullanımı

OEKO-TEX® STANDARD 100, sertifikalı ürünler için biyolojik olarak aktif veya alev geciktirici apreler gibi aktif kimyasal ürünlerin (ACP'ler) kullanımını genellikle muaf tutar. Ancak, Kişisel Koruyucu Donanım gibi bazı tekstil ürünlerinde ACP'lerin kullanımı kaçınılmazdır. Bu durumda, bağımsız toksikologlar tarafından insan sağlığına zararsız olarak değerlendirilmeleri koşuluyla ACP'ler kullanılabilir. Diğer bir ön koşul, ACP'lerin kesinlikle amaçlandığı şekilde kullanılması ve mevcut Avrupa mevzuatına uygun olmalarıdır.

Bir maddenin sağlık açısından güvenliğini sorgulayan yeni bilimsel bulgular ortaya çıkarsa, OEKO-TEX® söz konusu ACP'yi kabul edilen ürünler listesinden çıkarma hakkını saklı tutar.

Şu anda OEKO-TEX® tarafından kabul edilen ACP'ler: