Türkiye
Bangladesh
پاکستان
中国
close

Ayakkabıları zararlı maddeler açısından test etmek neden yararlıdır?

Tekstil ürünleri gibi ayakkabılar da genellikle uzun süre giyilir ve genellikle ciltle doğrudan temas eder. Ayrıca ayakkabı giymek ayakkabının içinde sıcak ve nemli bir ortam yaratır. Uzun ömürlerine rağmen, tekstil malzemelerinden yapılan ayakkabılar bile nadiren yıkanır.

Bu nedenle, özellikle de birçok farklı bileşenden oluştuğu için ayakkabıların zararlı maddeler içermemesi bilhassa önemlidir. Çeşitli üretim aşamalarından geçen her bir bileşen, zararlı maddeler için olası bir girdi kaynağını temsil eder, ancak aynı zamanda yasal gerekliliklere uygun olmalıdır.

Hangi ürünleri sizin için test ediyor ve onaylıyoruz?

Bağımsız, akredite laboratuvarlarımızda, hem satışa hazır ayakkabıları (nihai ürünler) hem de ayakkabı üretimi için bileşenleri ayrı ayrı (üst taban, orta taban, dış taban, iç taban, topuk koruyucusu, vb.) OEKO-TEX® STANDARD 100'e göre test ediyoruz.

STANDARD 100'e göre sertifikalandırma, genellikle ayakkabılar veya tek tek bileşenler bir bütün olarak esasen tekstil malzemelerinden oluşuyorsa gerçekleşir. Öte yandan, nihai ürünün büyük kısmı deriden yapılmışsa, ürün OEKO-TEX® LEATHER STANDARD'e göre sertifikalandırılmıştır.

Ayakkabı için STANDARD 100 sertifikasının faydaları nelerdir?

Markalar, perakendeciler, üreticiler için

 • Azaltılmış piyasa riski
  tüm yasal gerekliliklere uyum yoluyla
 • Güvenilir tüketici iletişimi
  bağımsız, dünya çapında tanınan ve yaygın olarak kullanılan bir ürün etiketi aracılığıyla
 • Ürünleriniz için ek avantajlar
  laboratuvar testlerinde insan-ekolojik güvenlik kanıtı yoluyla
 • Şeffaflık ve azaltılmış sertifika maliyetleri
  halihazırda onaylanmış kaynak materyallerin ve bileşenlerin kullanımı yoluyla

Tüketiciler için

 • Kapsamlı ve güvenilir güvenlik
  küresel olarak standartlaştırılmış ve yıllık olarak güncellenen test kriterleri, kullanıma yakın test yöntemleri, sertifika verildikten sonra kontrol testleri aracılığıyla
 • Güvenilirlik ve izlenebilirlik
  sertifikalı makalelerin geçerlilik kontrolleri yoluyla

STANDARD 100 ayakkabı sertifikasını benzersiz kılan nedir?

Ayakkabılar için OEKO-TEX® STANDARD 100 sertifikası, yalnızca tüm bileşenlerin istisnasız olarak STANDARD 100 RSL'nin (Kısıtlı Maddeler Listesi) gerekli kriterlerine uyması halinde verilir.

Sertifikasyon için başka bir ön koşul, satış ürününün üreticisinde, yani ayakkabı bileşenleri tedarikçisinde veya hazır ayakkabı üreticisinde yerinde denetimdir. Bu sayede firmadaki kalite güvencesinin devam eden üretim sırasında gerekli olan OEKO-TEX® kriterlerine uygun olmasını sağlıyoruz.

Büyük avantajınız - OEKO-TEX® modüler sistemi

STANDARD 100 sertifikası modülerdir: Sertifikalı kaynak malzemeler (ör. yüzler, astarlar) ve ayrı bileşenler (ör. iç tabanlar, orta tabanlar, dış tabanlar), yenilenmiş laboratuvar testlerine gerek kalmadan sonraki üretim aşamalarında tanınır.

Bu ilke, özellikle markalar ve perakendeciler ile hazır ürün üreticileri için cazip avantajlar sunmaktadır:

 • Sertifikalı son ürünün insan ekolojik güvenliğine ilişkin maliyetler ve sorumluluk, tüm değer zincirine dağıtılır.
 • STANDARD 100 sertifikalı bileşenleri kullanarak, ürünlerinizin satışa hazır ayakkabı üretiminden önce bile tüm büyük tüketici pazarlarındaki yasal gereksinimleri karşıladığından emin olursunuz.
 • OEKO-TEX® Satın Alma Kılavuzu, size özel olarak kaynak kullanımınızda başvurabileceğiniz sertifikalı kaynak malzemeler ve bileşenlerden oluşan ücretsiz bir çevrimiçi dizin sağlar.
 • STANDARD 100 sertifikası, uygun tedarikçileri seçmenizi, doğrulamanızı ve iletişim kurmanızı kolaylaştırır ve hızlandırır.
 • STANDARD 100, insan ekolojik ürün güvenliğini sağlamak için teknik bilgi ve kaynakları sürdürmek zorunda kalmadan operasyonel kalite güvenceniz için en uygun araçtır.
 • OEKO-TEX® RSL yıllık olarak güncellendiğinden ve uluslararası yönetmelikler ve endüstri girişimlerinin zararlı madde gereksinimleriyle uyumlu olduğundan, ayakkabı koleksiyonlarınızla ürün yönetimi açısından her zaman güncel olursunuz.

İndirmeler