Türkiye
Americas
Bangladesh
پاکستان
中国
close

DETOX TO ZERO nedir?

OEKO-TEX® DETOX TO ZERO, Greenpeace Detoks kampanya hedeflerine laşmak isteyen tekstil tesisleri(işletmeleri) için kullanımı kolay bir doğrulama sistemidir. DETOX TO ZERO, klasik bir geçti/kaldı sertifika sistemi değildir. Bunun yerine, üretimdeki tehlikeli maddelerin azaltılması ve çevre koruma önlemlerinin alınması planıyla şirket uygulamalarının düzenli analizini sağlayarak sürekli iyileştirmeyi vurgulamaktadır.

Mevcut bir DETOX TO ZERO durum raporuyla, entegre üretim tesisi sertifikası olan OEKO-TEX® STeP'e geçmek kolaydır. DETOX TO ZERO performansına ilişkin durum raporu daha sonra STeP sertifikasında gösterilmektedir.

Lütfen çevrimiçi formu doldururken ortak laboratuvar olarak HOHENSTEIN'i seçin.

Diğer özellikler

DETOX TO ZERO, kullanılan kimyasalları listeleyen ve atık ve atık su idaresini ve çevreyi koruma önlemlerini değerlendiren bir yıllık durum raporu hazırlamaktadır. Hem üretim tesisine hem de müşterilerine Detoks kampanyasının yerine getirilmesine yönelik ilerlemenin sürekli izlenmesi için bir araç sağlamaktadır.

   DETOX TO ZERO size nasıl yardımcı olabilir?

   OEKO-TEX® DETOX TO ZERO, tekstil zincirindeki üreticilerin kimyasal yönetim sistemlerinin durumunu ve atık su ve çamur kalitesini değerlendirmelerini ve bunları bağımsız doğrulama yoluyla belgelendirmelerini sağlamaktadır. Nihai hedef, tekstil üretiminden on bir tehlikeli kimyasal grubunu tamamen ortadan kaldırmaktır, çünkü bu gruplar çevreyi yüksek derecede kirletir ve kalıcılıkları nedeniyle insan vücudunda da birikebilir.

   Temel bilgiler

   Geçerlilik

   DETOX TO ZERO durum raporu bir yıl geçerlidir.

   Hedef kitle

   DETOX TO ZERO, Greenpeace Detoks anlaşmasına imza atan marka ve perakendecilerin tedarik zinciri ile Greenpeace Detoks kampanyasının hedeflerine proaktif bir şekilde uyum sağlamaya çalışan tedarikçiler ve alıcılar için tasarlanmıştır.

   Kriterler / Gereklilikler

   DETOX TO ZERO ‘nun analiz ve değerlendirme yaptığı hususlar:

   • Atık su ve çamurun OEKO-TEX® DETOX TO ZERO Üretimde Kullanımı Kısıtlı Madde Listesi (MRSL) ile uygunluğu
   • Firmada depolanan kimyasalların OEKO-TEX® DETOX TO ZERO MRSL'ye uygunluğu
   • Şirket organizasyonu (yönetim sistemi ve yapısal organizasyon, kimyasalların depolanması ve işlenmesi için yasal gerekliliklere uygunluk, çevrenin korunması, çalışanların sağlığı ve güvenliği, üretim süreci)

   Sertifikasyon süreci

   • Başvuru
    Başvuru sahibi, OEKO-TEX® web sitesindeki çevrimiçi başvuru formunu doldurur.
    Lütfen çalışmak istediğiniz laboratuvarı seçebileceğiniz açılır menüden Hohenstein'ı seçin.
   • Değerlendirme
    Başvuru sahibi çevrimiçi anketi doldurur ve gerekli tüm verileri sağlar.
   • Veri analizi
    Başvuru sahibi tarafından gönderilen tüm verileri kontrol ederiz.
   • Yerinde denetim
    Denetçimiz, başvuru sahibinin verilerini ilgili üretim tesisinde yerinde doğrular.
   • Durum raporu
    Son değerlendirmemizi yapıp sizler için durum raporu oluştururuz.

   DETOX TO ZERO başvuru

   OEKO-TEX® web sitesinde DETOX TO ZERO için çevrimiçi formu doldururken, laboratuvar olarak HOHENSTEIN'i belirtin. Yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşın!

   Avantajlarınız

   • Detoks kampanya hedeflerine dayalı olarak kimyasal yönetiminizin istikrarlı optimizasyonu ve sürekli izlenmesi.
   • Bağımsız durum raporu ile tüm paydaş gruplarıyla elde ettiğiniz detoks performansının güvenilir iletişimi/dokümantasyonu.
   • Durum raporu, kullanılan kimyasalların OEKO-TEX® DETOX TO ZERO MRSL ile uyumlu olmasını sağlamak amacıyla sürekli iyileştirme için bir plan ve özel öneriler sunar.
   • Bağımsız veri değerlendirme ve doğrulaması.
   • Yasal ve/veya STK gereksinimlerine uygunluk.
   • Veri toplamadan nihai değerlendirmeye kadar her aşamada anahtar tekstil uzmanlığı yanınızda.
   • Ürün sorumluluğu için OEKO-TEX® sistemine tam entegrasyon, OEKO-TEX® STeP ile her zaman mümkündür.
   • Tekstil zinciri boyunca her aşamada süreç ve ürün güvenliğinin optimizasyonu.

   İndirmeler

   Greenpeace Detoks kampanyası hakkında

   2011 yılında Greenpeace tarafından tekstil ve deri sektörü tedarik zincirlerinde tehlikeli madde kullanımının ortadan kaldırılmasını hedefleyen DETOX kampanyası başlatıldı. Kampanyanın ana hedefi, üretim zincirlerinde ve tekstil ürünlerinde listelenen on bir kimyasalın kullanımını sıfıra indirmektir.

   Şirketler için detoks kampanyasına bağlılık, kendilerini şeffaf bir tedarik zincirine, kontaminasyon açısından tehlikeli maddelerin kullanımını kontrol eden ve zararlı kimyasalları ikame etmeye veya kaldırmaya yönelik, kapsamlı kimyasal yönetimine adadıkları anlamına gelmektedir.

   DETOX TO ZERO, şirketleri daha fazla şeffaflık ve sürdürülebilirlik yolunda desteklemek için atık su ve tortul atık kalitesi, kimyasalların kullanımı ve diğer çevresel yönleri değerlendiren, denetleyen ve raporlayan bağımsız bir doğrulamadır. DETOX TO ZERO ile şirketler Greenpeace DETOX kampanyasının gerekliliklerini üretimlerinde kademeli olarak uygulayabilirler.