Güneşe evet - Güneş yanığına hayır.

İnsan sağlığı için güneş ışınları vazgeçilmezdir. Örneğin vücudun, kemik yapısı için önemli olan D vitaminini üretmek için buna ihtiyacı vardır. Ancak güneş ışığında mevcut olan ultraviyole ışınlar aynı zamanda cilt için büyük bir baskı ve tehlike potansiyeli taşır.

Son yıllarda eğlence alışkanlıklarında değişiklikler olmuştur ve bu nedenle dermatologlar dünya çapında cilt kanseri hastalıklarında belirgin bir artış tespit etmiştir. Uzmanlar güncel verilere göre sadece Almanya'da yıllık 200.000'den fazla yeni cilt kanseri hastası olduğunu tahmin etmiştir.

Son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri başta olmak üzere dermatologlar uzun süre güneş ışığına maruz kalmaya karşı uyarıyor. Çocukların cildi çok ince olduğundan ve koruma mekanizması yaklaşık 15 yaşından itibaren tam olarak gelişebildiğinden  özellikle de çocuklar için bir önlem alınmasını öneriyorlar. Kıyafet ve güneşten koruma tekstilleri bunun için son derece uygundur. Tekstilde UV korumasının önerildiği diğer bir grup da inşaat işçileri, yol işçileri ya da bahçıvanlar gibi açık havada çalışanlardır. Bu kişilerin açık hava faaliyetlerinde olası tehlikelere karşı en iyi şekilde koruyan optimize edilmiş iş kıyafetlerine ihtiyaçları vardır.

Güneş korumasını sürmeyin, üstünüze giyin.

Söz konusu UV koruması olduğunda tekstil ürünler neredeyse idealdir. Uygun malzemeler ve yapı kullanıldığında çok yoğun güneş ışınına karşı son derece güçlü bir koruma sağlarlar. Tekstil ürünler, en güçlü güneş kremlerinin veya güneş yağlarının çok üzerine çıkan UV koruma faktörlerine ulaşabilir.

Müşterileriniz bir malzemenin UV koruma faktörünün ne kadar yüksek olduğunu sadece görerek veya dokunarak anlayamayacaklarından standartlaştırılmış ölçüm yöntemleri ve uzmanlarca yapılmış bir test gereklidir. Bu çalışmalardan yola çıkarak kıyafetlerinizin UV koruması için kıyaslanabilir ve güvenilir değerler elde edebilir ve bunu müşterilerinize sunabilirsiniz.

Açık tenli insanların cildi daha koyu cilt tiplerine sahip insanlara göre daha hızlı bir şekilde kızardığından ve böylelikle daha yüksek bir korumaya ihtiyaç duyduğundan doğru koruma faktörünün seçiminde cilt tipi de dikkate alınmalıdır. Burada güneş yoğunluğunun önemli bir rolü vardır. Bu yoğunluk örn. Almanya'ya kıyasla Avustralya'da çok daha yüksektir. Bu, Avustralya sakinlerinin esas itibarıyla daha yüksek bir korumaya ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Güvenle test edildi.

Sizin için farklı standartlara göre test ediyoruz. Tekstil ürünleriniz bizim testlerimizden geçtiğinde Hohenstein kalite etiketi ile etiketleyebilirsiniz.

  • Avustralya-Yeni Zelanda standardında (AS/NZS 4399) tekstil malzemesi “yeni iken” esnetilmemiş ve kuru bir durumdayken yapılır. Bunun için 1 Ocak tarihli Avustralya, Melbourne'daki güneş spektrumu esas alınır.
  • Avrupa standardına göre ölçüm (DIN EN 13758-1), ABD, New Mexico eyaletindeki Albuquerque kentindeki güneş spektrumuna göre yapılır - burası Güney Avrupa'daki ortama benzerdir. Burada da yeni, esnetilmemiş ve kuru tekstil ürünü üzerinde test yapılır.
  • ABD'deki UV testleri çoğu durumda Amerika standardına (AATCC TM 183) göre yapılır. Güneş spektrumu New Mexico, Albuquerque ile simüle edilir. Ölçüm yeni bir tekstil ürün üzerinde yapılır.

UV STANDARD 801 uyarınca düzenlemede 1 Ocak tarihli Avustralya, Melbourne'daki (Avustralya yazının zirvesi) maksimum ışın yoğunluğuna sahip güneş spektrumunu esas alıyoruz. Bunun dışında kullanımda örneğin tekstil malzemesindeki esneme, kıyafetlerde ıslanma, gölgelik amaçlı tekstillerde hava şartları etkisi, aşınma ve yıkamalar sonucu eskime vs. gibi önemli hususları dikkate alıyoruz. Yani, UV STANDARD 801 test etiketi müşterilerinize tekstil ürünlerinizin en sıkı talimatlar uyarınca ölçümlendiğini ve güvenilir UV koruma faktörleri sunduğunu gösterir.

İndirmeler