Tıp ve Sağlık

Sağlık hizmetlerinde ya da hasta tedavilerinde kullanılacak tekstil ürünlerine ilişkin standartlar oldukça katıdır.

Hijyen özelliklerinin yanı sıra, bu tekstil ürünlerinin etkililiği tarafsız bir şekilde belgelendirilmiş olmalıdır. Ürünler ancak bu şekilde medikal ürün olarak ruhsatlandırılabilir ya da Sağlık Sigortası Programının Yardımcı Tıbbi Maddeler listesinde yer alabilir.

Bu ürünler arasında, venöz ve lenfatik rahatsızlıkların (varikoz damarlar, kronik venöz yetmezlik, ulcus cruris, yani bacak ülseri) tedavisinde kullanılan kompresyon ürünleri yer almaktadır. Biz bu ürünler üzerinde DIN 58133, RAL Kalite İşareti 387/1 (RAL-GZ 387/1) (medikal kompresyon çorapları) ve RAL-GZ 387/2 (medikal kompresyon kol sargıları) standartlarına göre testler yürütüyoruz.

Spor faaliyetlerinde performansı arttırmak ya da seyahat ya da uçuşlardan kaynaklanan trombozları önlemek amaçlı kullanılacak olan kompresyona uygun bütün tekstil türleri için bu testlerden yararlanılabilir. Fizyolojik özelliklerle kompresyon etkisi talep üzerine Hohenstein Kalite Etiketi ile ürün üzerinde belgelendirilebilir.

Hohenstein Enstitüsü Alman Akreditasyon Kurumu (DakkS) tarafından tıbbi ürünler için akreditasyon almış bir test laboratuvarıdır.

Important information contact:
Florian Girmond: Compression
Prof. Dirk Höfer: Hygiene, Environment, Medicine

Downloads