MADE IN GREEN by OEKO-TEX®

Application for certification according to STeP by OEKO-TEX®
Sertifika Başvurusu

MADE IN GREEN by OEKO-TEX® tüketici ürünlerinin ve tekstil katma değerli zincirlerin zararlı maddelere karşı test edildiğini, üretiminin çevre dostu, güvenlik ve sosyal sorumluluk altında gerçekleştirildiğini belirten bir bağımsız etikettir.

MADE IN GREEN by OEKO-TEX® etiketi mevcut OEKO-TEX® Standard 100plus ve İspanyol yeşil etiketi MADE IN GREEN by Aitex ile yer değiştirmiştir.

Uygulanabilirlik

Temel olarak herhangi bir tekstil ürününe ya da tekstil tedarik zincirinin herhangi bir basamağındaki yarı ürüne MADE IN GREEN by OEKO-TEX® etiketi verilebilir. Bu da örme ve dokuma olmak üzere tüm giyim ürünleri çeşitlerini ve ayrıca ev tekstili ürünlerini kapsamaktadır.

Tüketici için avantajları

MADE IN GREEN by OEKO-TEX® etiketi, tüketiciye, tekstil ürünlerinin zararlı bileşenlere karşı test edildiğini ve OEKO-TEX® gerekliliklerine göre sürdürülebilir olarak üretildiğini göstermektedir.

Buna ek olarak son kullanıcı MADE IN GREEN etiketinin beraberinde ürüne özel üretilmiş bir kimlik numarası ya da karekodunu kullanarak şeffaf olarak izleyebilmektedir. Sistem tekstil ürününün tekstil zinciri boyunca nerede üretildiği, hangi kumaşının nerede üretilip hangi üretim basamaklarından geçtiği gibi bilgileri tarafınıza sağlamaktadır.

Sanayi ve perakende için avantajları

  • Yeni işlevleri ve özellikleri tanıtmak isteyen inovasyon öncüleri görsel iletişim için ürünlerinin üzerinde etiketi kullanıp dünya çapında iş ortaklıklarını ve tedarik ağlarını geliştirebilirler.
  • Ürün kalitesi ve iyi çalışma koşulları gibi sürdürülebilir husuların başarılı bir şekilde uygulanması için uzun vadeli tedarikçi ilişkisi temeldir. MADE IN GREEN etiketi tüm sürdürülebilirlik parametrelerini tedarik zinciri için görünür kılar.
  • Tüm tedarik zincirini şeffaflaştırmaya çalışan işletmeler MADE IN GREEN etiketini kullanarak Almanya’dan Türkiye’ye, Hindistan’a veya Çin’e kadar tüm ülkelerde kabul görmüş kalite standartlarını, çevresel standartları gözeterek üretimlerini iyi ve güvenli çalışma ortamlarında yapıtıklarını taahüt edebilmektedir.

Geçerlilik

MADE IN GREEN by OEKO-TEX® etiketi bir yıllığına verilir, ardından yeniden düzenlenmesi gerekir.

Şartlar ve kriterler

Tekstil ürünleri içinMADE IN GREEN by OEKO-TEX® etiketini alabilmek için bazı şartları ve kıriterleri yerine getirmiş olmak gerekmektedir:

Tüketicinin perakende mağazalarından satın alabileceği tekstil ürünleri üzerinde MADE IN GREEN etiketinin kullanılabilmesi için şartlar ve kriterler (B2C)

  • Ürün STANDARD 100 by OEKO-TEX® e göre sertifikalandırılmış olmalı.
  • Bünyesinde konfeksiyonun yapıldığı tüm işletmelerin STeP by OEKO-TEX® sertifikasına sahip olması gerekmektedir.
  • Bu kriter sadece tüm ıslak ve kmyasal proses tyesisleri (ıslak büküm tesisleri hariç) için geçerlidir. Bitmiş ürünün toplam ağırlığının %5 veya üzerinde ağırlıktaki her münferit bileşen, OEKO-TEX® STeP sertifikalı bir işletmede üretilmiş olmalıdır. Bir bitmiş ürünün toplam ağırlığının en az % 85'i, STeP sertifikalı üretim işletmelerinden temin edilmelidir.

Tedarik zinciri dahilinde satılan ara ürünler için talepler ve kriterler (B2B)

  • MADE IN GREEN etiketi düzenleyen , OEKO-TEX® STeP 'e göre sertifikalandırılmış olmalıdır ve yukarıda bahsedilen tüm kuralları yerine getirmelidir.
  • Markalar, perakendeciler, ara işlemciler ve tüccarlar, üretimlerini kendi bünyelerinde gerçekleştirmiyorlarsa (ıslak veya kimyasal işlem ve konfeksiyon işlemleri) ve tüm alt tedarikçileri gerekli MADE IN GREEN koşullarını tam olarak yerine getirmiş ise, STeP sertifikasına sahip olmadan da MADE IN GREEN etiketini ürünlerinde kullanabilme olanağına sahiptirler.

Validasyon

MADE IN GREEN sistemi, hem STANDARD 100 by OEKO-TEX® hem de OEKO-TEX® STeP sistemlerine dayalı olduğundan, üretim koşulları düzenli STeP firma ziyaretleri kapsamında gözlemlenir ve onaylanır.

STeP sertifikalı işletmeler, ilk sertifika düzenlenmeden önce, Hohenstein gibi OEKO-TEX® üye enstitüleri tarafından denetlenir. Sonrasında, uzmanlarımızın eşliğinde, çevresel koruma, kimyasal yönetimi ve çalışma koşullarının yanı sıra işçi sağlığı ve güvenliği alanlarındaki sürekli iyileştirmeler düzenli ziyaretler ile kayıt altına alınır.

Kontrol Testleri

Tüketici güvenliği için, MADE IN GREEN etiketli ürünler STANDARD 100 by OEKO-TEX® sistemi tarafından laboratuvar testleriyle kontrol edilir. Buna ek olarak, MADE IN GREEN ile etiketlenmiş ürünlerde zararlı maddelerin kontrolü için işletme yerlerinden ve piyasadan düzenli olarak rasgele numune alıyoruz. Bu uygulama bebek ve çocuk ürünlerinden, spor kıyafetlerine ve ev tekstiline kadar geçerlidir.

İrtibat kişisi

Erol
Özcan
Telefon:
+90 212 867 24 00
Faks:
+90 212 867 24 25