ECO PASSPORT by OEKO-TEX®, tekstil kimyasalları, boyar madde ve yardımcı kimyasallar için kapsamlı bir kontrol ve sertifikasyon sistemidir.

ECO PASSPORT tekstil kimyasalları kontrol sistemi; sürdürülebilir tekstil üretimi (STeP by OEKO-TEX®) ve ürün güvenliği (STANDARD 100 by OEKO-TEX) sertifikasyon sistemleri ile uyumlu bir şekilde tamamen entegre edilmiştir.

Amaç:

ECO PASSPORT by OEKO-TEX®‘ in geliştirilmesi ile, tekstil kimyasalları, boyar maddeler ve yardımcı kimyasallar için standartlandırılmış kontrol ve sertifikasyon sistemi oluşturulmuştur. ECO PASSPORT‘ un OEKO-TEX® sistemine dahil edilmesi ile birlikte OEKO-TEX® Satınalma Kılavuzu’ na,‘‘Tekstil Kimyasalları‘‘ ismi altında yeni bir bölüm ilave edilmiştir. Burada tedarikciler ürünlerinin, sürdürülebilir tekstil üretimine uygunluğunu OEKO-TEX® web sitesi üzerinden sunabilirler.

Bu hizmet şunlar için geliştirilmiştir:

 • Tekstil kimyasalları üreticileri
 • Bütün tedarik zincirini kapsayan tekstil ürünleri üreticileri
 • Tekstil kimyasalları satıcıları
 • Tedarik büroları
 • Markalar ve perakendeler için tekstil tedarik şirketleri

Tanımlama:

 • ECO PASSPORT by OEKO-TEX® sertifikasyon süreci iki bölümden oluşmaktadır.

  I.Adım: Uygunluk araştırması
  Kimyasal içeriklerinin, OEKO-TEX® Kısıtlı kimyasallar listesi (RSL) ve üretimde kısıtlı maddeler listesi (MRSL) ile incelenmesi.

  II.Adım: Analitik inceleme, doğrulama
  Sertifikalandırılan ürünlerin, insan için ekolojik tekstillerin sürdürülebilir üretiminde kullanılabilirliğinin OEKO-TEX® laboratuvarlarımızda analitik olarak doğrulanması.
 • ECO PASSPORT RSL test sonuç raporu, REACH-yönetmeliğinin yanı sıra, OEKO-TEX® RSL ve MRSL uygunluğunu doğrulamaktadır. Sertifika içeriğine, sertifikalandırılmış ürünlerin isimleri ve sınıflandırılmaları yazılacaktır.
 • ECO PASSPORT, OEKO-TEX® in mevcut sürdürebilir tekstil üretimi (SteP by OEKO- TEX® ) ve ürün güvenliği (STANDARD 100 by OEKO-TEX) sertifikaları ile tamamen bağdaşmaktadır.
 • Dolayısıyla, ECO PASSPORT by OEKO-TEX® belgeli kimyasallar, boyar maddeler ve yardımcı kimyasallar, aynı zamanda STANDARD 100 by OEKO-TEX ve STeP by OEKO-TEX® inceleme süreçlerinde onaylanmaktadır.

Üreticiler, markalar ve perakendeler için faydaları:

 • ECO PASSPORT standardına uygunluk, ZDHC (Zararlı Kimyasalların Sıfır Salınımı) gibi endüstriyel girişimlere ve kanuni yaptırımlara uygunluk garantisidir.
 • Bu sertifika ile, bağımsız enstitü üzerinden bir taraftan, ürün gizliliği garanti altına alınacak , diğer taraftan da pazarın ihtiyacı olan ürünlerin içerik şeffaflığı sağlanmış olacaktır.
 • Prosesin iki adıma bölünmesi, ilk safhada belirlenen uyumsuzlukların düzeltilmesine imkan sağlayarak gereksiz analiz masraflarının önlenmesini amaçlamaktadır.
 • OEKO-TEX® Satınalma rehberi, üreticilere, markalara ve parakendecilere sürdürülebilir ve güvenilir kimyasal ürünlerin tedariğini gerçekleştiren imkanlar sunar.
 • Kimyasal üreticileri, OEKO-TEX® Satın Alma Rehberi sayesinde, 10,000’in üzerinde OEKO-TEX® sertifikasına sahip firmaya, OEKO-TEX® standartlarına uygun kimyasallarını sunma imkanı elde ederler.

Test örnekleri için gereklilikler:

 • Analitik testler için, kimyasal, boyar madde veya yardımcı kimyasala ait temsili bir örnek (üretim tarihi ve lot numarası ile beraber, yaklaşık 50 g, ayrı ayrı paketlenmiş). Başvuru esnasında daha fazla bilgi verilecektir.
 • Sertifikasyon süresi ürünlerin kompleks yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Fakat normal şartlarda teklifin onaylanmasının ardından tüm ürünlerin ve dokümanların eksiksiz teslim edilmesi halinde 2-3 haftadır.

Sertifika bilgilendirmesi:

Sertifika bir yıl geçerlidir. Sertifikasyon geçerlilik tarihinden üç ay daha önceki bir tarihte sertifika yenilemesi yapılamaz. Ancak yenileme için geçerlilik tarihi sona ermeden en az 2 ay öncesinde başvuru yapılması gerekir.

Şirketler, uygunluk beyanını imzalayarak; OEKO-TEX® Birliği’ nin sertifikalandırılan ürünlerde sertifika geçerliliği süresince ara kontrol testleri yapmasını kabul eder.

ZHDC & Detox Uygunluğu:

ZDHC (Zararlı Kimyasalların Sıfır Salınımı) endüstriyel girişimi tarafından yayınlanan MRSL (Üretimde kısıtlı maddeler listesi) kimyasalları halihazırda ECO PASSPORT by OEKO-TEX® gibi diğer OEKO-TEX® sistemlerine de halihazırda entegre edilmiştir.

Hohenstein, ECO PASSPORT by OEKO-TEX® sertifikasyonu ile test edilen kimyasalların, boyar maddelerin ve yardımcı kimyasalların ZDHC uygunluğunu onaylar. ECO PASSPORT ile Greempeace DETOX 2020 Kampanyası’ nın hedeflerine ulaşılması yönünde büyük bir adım atabilirsiniz.

Hizmetler